Dergimizi Tanıyalım

Maceradan Maceraya Koşanlar

MUHTEŞEM MUALLA Yazan: Halenur Çalışan Gürbüz Çizen: Ceyhun Şen 

O bir cankurtaran. O bir süper kahraman. O bir küçük kız çocuğu gibi görünse de şimşek hızında, aslan gücünde, bir profesör zekâsında. TRT Çocuk Dergisi’nin yeni siması Mualla, TRT Çocuk’ta yayınlanan programların perde arkasındaki sorunları çözüyor; çağırıldığı yere koşup aksilikleri gideriyor.

HOPİSU İLE DÜŞ PEŞİME

Hopisu’nun gezmeye bu kadar meraklı olduğunu bilmezdik. Hatta TRT Çocuk’un gezi sayfasını üstlenmeden önce kendisi de bu durumun farkında değildi. Fakat şimdi gezmeyi ve güzel fotoğraflar çekmeyi çok seven Hopisu, ülke ülke, kent kent dolaşıyor. Hopisu sevenler, düşün peşine!

KÖSTEBEKGİLLER Yazan: Halenur Çalışan Gürbüz, Çizen: Volkan Akmeşe

Boyo ve ablasının afacanlıklarını bilmeyen yoktur. Fakat bu bölümün en afacanı Bebe! TRT Çocuk Dergisi’nin her sayısında Türkiye’nin güzel bir şehrini gezmeye giden Boyo, Abla ve Bebe ne yazık ki gittikleri yerde Bebe’yi kaybediyor. Bebe’yi ararken şehri epeyce gezen Köstebekgiller, okuru da bu yolculuğa davet ediyor!

MİMOCAN NEREDE? Çizen: Serhat Albamya

Mimocan’ın ne kadar hareketli olduğunu herkes bilir. Gezmediği yer, girmediği delik, yapmadığı iş kalmadı. Kendisi bu kadar yoğunken ona ulaşmak pek de kolay olmuyor. “Mimocan Nerede” bölümünde Mimocan’ı kaybolduğu yerlerden bulup çıkarmak çok eğlenceli.

SORMAGİR MAHALLESİ Yazan: Özkan Öze, Çizen: Hülya Ceylan

Bu mahallede diz üstü bilgisayar, playstation, MP3 oynatıcı yok. Onların yerine dut ağaçları, mahallenin sevimli hayvanları ve tabii ki Sormagirli çocukların çok kıymetli büyükleri var. Yaramazlığın kitabını yazan Sormagir Mahallesi sakinleri, hem eğlendiriyor hem de tadı damakta kalan bir edebiyat lezzeti sunuyor.

MÜLAYİM Yazan: Halenur Çalışan Gürbüz, Çizen Dağıstan Çetinkaya

“Büyümüş de küçülmüş” deyimi bizim Mülayim için söylenmiş olmalı. Mülayim, biraz fazla akıllı… Üstelik okumayı çok seviyor. Bir de arkadaşı var: Sevimli mi sevimli bir kitap kurdu. Mülayim ile kurdun maceralarını çocuklar çok seviyor. Sen de Mülayim’le tanış, sonra ayrılamayacaksın!

BİZİM MAHALLE

TRT Çocuk ekranlarında neler oluyor, yeni projeler, yeni programlar var mı sorularının cevaplarını herkesten önce öğrenmek isteyenler, buraya! Bizim Mahalle, TRT Çocuk Dergisi’nin seviyeli magazin sayfası… Bizim Mahalle, kim kiminle nerede hangi programda rol alıyor sorularının cevabı. Burası bizim mahalle, buradan çıkış yok!

Araştıran Soruşturanlar

TEL ALİ’NİN KELİMELERİ

Büyüklerden türlü çeşit kelimeler duyan çocuklar, kimini anlamını bilerek kimi de bilmeyerek kullanır. Tel Ali, kelimelerin memleketlerini, ülkemize nereden geldiklerini, gelirken neler getirdiklerini araştırıp anlatıyor. Her kelime için bir de sorusu var!

PROFESÖR DİNOZÖR Yazan: Zeynep Sevde Paksu Çizen: Ceyhun Şen

O bir modern zaman bilgini! Soğan neden ağlatır, tırnaklarımız neden uzar, yarasalar neden ters uyur gibi cevabını büyüklerin bile bilmediği soruları sevgili profesörümüz “Dinozör” cevaplıyor. Profesör Dinazör’un verdiği cevaplar hem eğlenceli hem de pratik.

TARIK’IN MİKROFONU

Tarık’ın boyunun küçüklüğüne, yaşına başına bakma. Çünkü o, yaşına başına bakmadan büyük işler yapıyor. TRT Çocuk’un her yeni sayısı için mikrofonunu kapıyor ve röportaja koşuyor. TRT Çocuk okurlarının en sevdiği ünlülerle konuşup, onları okurlarla buluşturuyor.

HEZARFEN’DEN HABERLER Yazan: Merve Tuncel

TRT Çocuk ekranlarının bilge karakteri Hazerfen, günümüzün teknolojik gelişmelerini de pek iyi biliyor. Hatta gelecekte yapılacaklardan haber vermeyi de ihmal etmiyor. “Bunu da mı yapmışlar!” dedirten haberler, okuyanları hayretler içinde bırakıyor.

GÖRMEK GEREK Yazan: Zehra Aydüz, Çizen: Emirhan Perker

Vakıflar pek çok yoksul, kimsesiz ve afetzedelere yardımların ulaşmasını sağlıyor. Osmanlı’dan bugüne kadar zor durumda olanlara yardımcı olmak için kurulan vakıflar, onların işlevleri, geçmişleri, bugünleri, keşfedilmeyi bekleyen vakıflar ve öyküleri, bu bölümde…

SPOR ÖYKÜLERİ Yazan: Nuran Turan, Çizen: Elif Yemenici

Mehmet ve Ahmet iyi anlaşan iki kardeş… Mehmet, engelli olmasına rağmen sporu çok seviyor ve asla spor yapmaktan vazgeçmiyor. Spor Öyküleri’nde Mehmet ve ailesinin spor maceraları sporsever çocukları bekliyor.

HABERİN OLSUN

Okula gitmediğin zamanlarda çocuklar neler yapar? Ne yapacağı konusunda fikri olmayanlara yahut yeni fikirler arayanlara güzel haberlerimiz var. Ajandalara not olarak girmeyi bekleyen pek çok kültürel aktivite haberi “Haberin Olsun” bölümünde! Yeni çıkan kitaplardan, sinema filmlerinden, tiyatro oyunlarından, sergilerden haberdar olmak isteyenlere…

DOĞAL BULMACA

“Bulmaca işte” deyip geçmemek lazım! Bulmaca çözerken hayvanlar dünyasında da küçük bir gezintiye çıkmak için TRT Çocuk’un Doğal Bulmacası bire bir! Bulmacaya konu olan hayvanların bütün sırları ortaya dökülüyor. Gizlisi saklısı kalmıyor!

Kelimelerin Dünyası

 HAYAL KUTUSU

 Ağaç yaşken eğilir! Şair çocukken yetişir! Şair olacak çocuk dizesinden belli olur! Evet, son iki atasözü bize ait ama gelecek nesillere miras kalacak gibi görünüyor. Çünkü TRT Çocuk’un Hayal Kutusu sayfasında, dergi okurlarının şiirlerine yer veriliyor. Üstelik Osman Turhan’ın çizimiyle!

Sen de şiirini gönder, Hayal Kutusu’nda yayınlayalım!

 MASAL MUTFAĞI Yazan: Figen Yaman Coşar, Çizen: Volkan Akmeşe

Keyifli masalları sevenler, masal okurken bir başka dünyaya geçiş yapanlar! Bu masalları çok seveceksiniz.

BÜYÜKLERE MEKTUPLAR Yazan: Melek Özlem Sezer, Çizen: Ferit Avcı

Büyükler öyle yoğun, öyle meşgul ki… Çocuklara ayıracak vakitleri pek olmuyor. Çocuklar bu konudan şikâyetçi olsa da, büyüklerin şikâyetleri dinleyecek zaman bulması da kolay değil. Bu durumda devreye mektuplar giriyor.

BU KİTAP HAYATINI DEĞİŞTİREBİLİR!

Bir kitap ne kadar güçlüdür? Bir kitapla bir çocuğun hayatı değişebilir mi? Neden olmasn! Bu sorunun cevabına “Bu kitap hayatımı değiştirdi” bölümünü okumadan karar vermemek en iyisi. Üstelik ünlü simaların sevdikleri kitaplar ve o kitaplara dair anılarıyla birlikte…

ATA’MDAN HATIRALAR

Çocukları Atatürk’ün hayatından güzel hatıralarla buluşturan bu bölümde Ata’yla ilgili her şey var. Çocukları sever miydi, en sevdiği yemek neydi, hangi türküleri severdi, bayramlarda nasıl davranırdı öğrenmek isteyenler, bu bölüm sizin için.

Sıra Sende

 MANCINIKLA KENDİNİ TEST ET Yazan: Reyyan Denizci

 Bu test çok eğlenceli! Ama hiç de kolay değil. Testi çözmek isteyenler derginin kapak konusunu enine boyuna, dibine köşesine kadar okumalı!

BULMACA

Dergiyi baştan sona okuyup bitirenleri güzel bir bulmaca bekliyor. Bu bulmaca bildiğimiz bulmacalara benzemiyor!