Milli Keşif Uydumuz Görevini İyi Yapıyor

 Yorum yok

Biliyorsun, bilim adamları uzayı daha iyi tanıyabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tabi Türk bilim adamları da… Geçen yıl Aralık ayında Çin’in Jiuquan Fırlatma Üssü’nden uzaya gönderilen Göktürk-2 isimli keşif uydumuz görevini tamamladı. Ve keşif uydumuz 70 gün boyunca görevini iyi yaptı, dünya etrafında tam tamına bin kez dolandı.

Uzayda Ne Yaptı?

Göktürk-2’nin asıl görevi uzaydan dünyadaki yer istasyonumuza görüntü aktarmaktı. Ankara’da bulunan yer istasyonumuzla 766 kez iletişim kurdu. Bu sayede bilim adamları birçok görüntü elde etti. Aynı zamanda uydumuzun dünya etrafında attığı her bir turuyla, bilim adamlarımız, görüntü ve haberleşme konusunda fikir edinmiş oldular.

Görüntüler Ne İşe Yarayacak?

İlk kez bir keşif uydusunu uzaya göndermiş olmamızın önemini bir bilsen! Ülkemizde birçok alanda uydumuzun aktardığı görüntüler kullanılabilecek. Mesela deprem, sel gibi doğal afetlerin neden olduğu hasarlar yakından görülebilecek ve bu şekilde afetlere karşı tedbir alınabilecek. Aynı zamanda yine bu görüntüler sayesinde karayolundaki araçlar da görüntülenecek. Bir gün belki görüntülerde sen de çıkarsın kim bilir?

 

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>