Yazar Olsam

 2 yorum var

 

 

Hayatları boyunca okur ve yazarlar onlar. Aynı zamanda vakitlerinin çoğu, yazdıkları alanda okuma yapmakla geçer. Yazarlık yapan kişilerin hayatına bir göz atarsan, çok küçük yaşlarda kitap okumaya başladıklarını görebilirsin. Hepsinin yazı yazmaya başlama macerası da ayrı ayrıdır. Sen bunları bir araştır, ben de sana kendi araştırdıklarımı anlatayım.

1-Çok Okurlar

Yazar olmak için hiç beklemene gerek yok aslında. Aklında yazmak istediğin hikâye, şiir, roman varsa başla hemen. Çünkü yazarlar da senin yaşlarında başlamışlar, okumaya-yazmaya. Yazabilmek için iyi bir okur olman şart, unutma. Birçok yazar, kendileri gibi yazar olmak isteyen sen ve yaşıtlarına, genç ağabeylere, ablalara hep şunu tavsiye ederler: “Çok oku, okumayı hiç bırakma!”

2-Okumaktan Hiç Sıkılmazlar

“Devamlı okumak zorundalar, zaten işleri o değil mi?” diyebilirsin. Ama çok okumadan yazı yazmaya çalışan pek çok yazar adayı var. Bence hemen öyle düşünme. Çok okuyarak yazılan yazıların yeri bambaşkadır bence. Yazarlar daha iyi bir yazı ortaya çıkarmak için çok okumayı tercih ederler her zaman. Hiç sıkılmazlar. Neden biliyor musun? Kitapları bir kez sevmeye başlayınca ellerinden bırakamazlar da ondan.

3-Yazmayı Hiç Bırakmazlar

Etrafındaki yaşlı amcalara, ninelere bir bak. Bazılarının zamanında yaptığı mesleği artık bıraktığını ya da emekli olduğunu görürsün. Onlar artık hayatlarının kalanını çocuklarına ve torunlarına ayırmak isterler. Ama yazarların durumu daha farklıdır. Onlar yazı yazmayı hiç bırakamazlar. Okumaktan nasıl sıkılmazlarsa, yazı yazmaktan da hiç sıkılmazlar.

 4-İşleri Güçleri Üretmektir

Yazı yazmayı meslek edinen, ya da farklı bir meslek yaparken yazı yazmayı da bırakmayan kişiler çevrelerinden çok destek görürler. Çünkü yazarların bazen sessiz bir ortamda çalışmaları gerekir. Onların aileleri, akrabaları bu durumu bildiği için ellerinden gelen yardımı yaparlar. Yazarların işi gücü, üretmektir. Fikir üretmek her zaman kolay olmayabilir. Bu yüzden yazarların bazen bir yazı için günlerce uğraştığını görebilirsin.

5-Çevreyi İncelemekten Keyif Alırlar

Roman, hikâye ya da öykü gibi yazı türlerinin tümünde gözlem yapmak önemlidir. Bu sebeple yazarlar da bolca gözlem yaparlar. Bazen uzun süren bir yolculuktan ilham alarak yazarlar, bazen ise yaşadıkları bir olayı hikâye haline getirirler. Yani çevresinde olan biten ne varsa ilgilenirler.

2 comments to Yazar Olsam

  • zeynep gülce diyor:

    ben de yazar olmak istiyorum

  • ben zaten kitap yazıyorum ama bu mesleği düşünmüyorum

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>