Astronot Olsam

 

Astronotlar, uzayı merak eden ve uzaya çok fazla ilgi duyan, macerayı çok seven ve uzun, zorlu bir eğitimi göze almış kişilerdir. Ben senin için astronotların nasıl bir eğitimden geçtiğini araştırdım, soruşturdum ve öğrendim. Kim bilir belki yakın bir gelecekte Türkiye’de de astronotların eğitim alabileceği bir merkez kurulabilir. O zaman sen de astronot olmayı düşünebilirsin.

1-Önce Üniversite Eğitimi Alırlar

Duyduğun, bildiğin tüm astronotlar bu zorlu süreçten geçmiştir. İyi bir üniversitenin mühendislik, biyoloji, fizik, matematik gibi bölümlerinden en az birinden mezun olurlar. Üniversite eğitimi bitince kendi alanlarında uzmanlaşmak için eğitimlerine devam edebilirler. Ya da üç yıl eğitimleriyle ilgili çalışmayı tercih edebilirler.

2-Bazı Testlerden Geçmeliler

Üniversite eğitimlerinin ardından astronot adayı olmak için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani kısaltılmış adıyla NASA’ya başvururlar. NASA, astronot yetiştiren önemli bir merkezdir. Astronot olmak isteyen kişiler, bu merkeze başvurmayı tercih ederler.  Ruh ve beden sağlıkları test edilir, bir takım özel odalarda farklı testlerden geçirilirler.

3-Tecrübeli Bir Pilot Olmalılar

Uçuş konusunda ne kadar başarılı oldukları testler sonucu ortaya çıkar. Ama tecrübeli bir pilot olmaları gerekir. Duyduğuma göre, bir jeti bin saatten fazla birinci pilot olarak uçuran tecrübeli pilotlar ancak astronot adayı olabiliyorlarmış.

4-Sıra Astronot Adayı Seçilmekte

Astronot olmak isteyen kişiler, işte bu zorlu sınavlardan geçerler. Sonrasında başvuru sonuçlarını beklerler. NASA, 2 yılda bir yeni astronot adaylarını merkezlerine kabul eder.

5-Eğitimler Başlıyooor

Astronot adayı seçilen kişiler, NASA’da eğitim almaya başlar. Araştırmamdan edindiğim bilgilere göre, bu eğitim 2 yıl sürüyor. Astronot olarak seçilince işin heyecanlı kısmı da başlıyor. Uzay gemisindeki yerine yerleşmek için sabırsızlanan astronotlar, kalkış hazırlığı, kalkış, atmosfere giriş ve iniş gibi birçok alanda tecrübe ediniyorlar. Artık birer astronot oluyorlar ve bir uçuşa gönderilmeyi bekliyorlar.