Burada Dokunmak, İncelemek Serbest!

Dokunarak, inceleyerek keşfetmek en keyifli aktivitedir. Ama sen de biliyorsun ki, mesela müzelerde sergilenen hiçbir şeye dokunamayız. Hatta görevli ağabeyler, amcalar, ablalar, müzeye gelen ziyaretçileri devamlı gözetlerler. Çünkü onların görevi, müzede sergilenen kitapların, resimlerin, fotoğrafların ya da oyuncakların orjinalliğinin bozulmamasını sağlamaktır. Eh, haklılar sanki. Değil mi? Ama şimdi sana anlatacağım yerde, dokunarak keşfetmek bir kural neredeyse. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi sen ve yaşıtların için birçok etkinlik planlıyor, bilime ilgi duyan herkesi merkezlerini gezmeye davet ediyorlar. Dokunarak öğrenmek konusunda gelince, bizzat kendileri diyor ki; “Burada dokunmamak yasak.” Gerçi bilime meraklı senin gibi çocuklar için, dokunarak keşfetmekten daha güzel ne olabilir ki? Eminim, bu kuralı sen de seve seve uygulayacaksın.

“İcat Çıkarın” Diyorlar 

Aslında burası tıpkı bir müze gibi. O yüzden bilimle ilgili yapılan tüm etkinliklerde, çalışmalarda, deneylerde yapılan ve sergilenen her şeyi rahatlıkla inceleyebilirsin. Merkez yetkililerinin, gönüllü bilim eğitmenlerinin sen ve senin gibi herkese, “Başımıza icat çıkarın” mesajı gönderdiğini de hatırlatmadan geçemeyeceğim. Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefleyen bu merkez, çok güzel etkinlikler de yapıyor. Merkezde çalışan eğitimciler, gönüllüler düzenledikleri kamplar, söyleşiler ve atölye çalışmalarıyla bilime olan merakını daha da çok artırmaya kararlılar anlaşılan.

Küçük Mucitlere Duyurulur 

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin düzenlediği etkinliklerden biri de Mucitler Akademisi. Bu etkinlik tam sana göreydi. Ama bu etkinliği kaçırdıysan bence hiç üzülme. Çünkü merkezde daha ne etkinlikler yapılacak kim bilir? Akademiye katılan yaşıtlarının neler yaptığının merak ediyorsundur. Ne yapmışlar, hemen söyleyeyim:

*Bilim insanlarının hayatları ve buluşları hakkında bilgi edinmişler.

*Kimyanın aslında çok eğlenceli bir alan olduğunu görmüşler.

*Doğada gözlem yapmışlar.

*Teleskopla gökyüzünü izleme fırsatı bulmuşlar.

*DNA kolyesi, çeşitli devreler ve robotlar, güneş saati gibi uygulamaları hayata geçirmişler.

Bence bir dahaki etkinlikleri kaçırma. “Bursa’da yaşamıyorum ki, oraya nasıl gideceğim” diyorsan da yaşadığın ildeki, ilçedeki etkinliklere bir göz at. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi gibi bilime olan merakını giderecek pek çok yer bulacağına eminim.