Denizcilik Ondan Sorulur

 Yorum yok

Denizci olanlara sormak lazım. Acaba denizde sefere çıktıklarında bir o yanaaa, bir öte yanaaa sallanırken mideleri rahatsızlanmıyor mu? Ama daha çok merak ettiğim başka bir konu var. Korsanlık nasıl bir iş? Yani deniz korsanları insanlara zarar vermiyorlar mı? Baksana aklıma takılan ne çok soru varmış. Belki aynı konuları sen de hep düşünüyorsundur. Denizci olmak isteyip de korsanlardan korkuyor olabilir misin? Ama merak etme, öyle bir denizci tanıyacaksın ki birazdan, denizcilik mesleğini daha çok seveceksin. Dünyaca ünlü denizci Piri Reis sayesinde denizciliğin nasıl bir meslek olduğunu anlayacaksın.

Zor Durumda Olan Müslümanları Kurtardı

1465 yılında Gelibolu’da doğan Piri Reis, denizciliğe ünlü bir denizci olan amcası Kemal Reis ile birlikte başlamış. 1487-1493 yılları arasında Akdeniz’de korsanlık yapan denizcimiz, o dönemde İspanya’da zor durumda kalan Müslümanları, amcasıyla birlikte kurtarmış. Amcası Kemal Reis’e bu görevi veren Osmanlı Devleti’ymiş tabi. Bu görev verildikten sonra hemen sefere çıkıp, Müslümanları İspanya’dan Kuzey Afrika’ya götürmüşler. Unutmadan, Osmanlı Devleti’nde korsanlar deniz komando sınıfında bulunuyorlarmış. Osmanlı Dönemi’nde meslekler bu şekilde sınıflandırıldı.

Korsan mıydı, Nasıl Yani?

“Nasıl yani? Benim bildiğim korsanlar pek de iyi bir iş yapmıyorlar ki!” diyeceğini tahmin ettim. Bu konuyu iyice araştırdım. Meğer korsan dediğimiz kişiler “denizde görev yapan, verilen görevi yerine getiren kişi” olarak biliniyormuş. Yani onların mesleği aslında denizcilik. Tabi karada olduğu gibi denizde de kötü niyetli insanlar olabiliyor. Denizde bazı ülkelerin sınırlarına giriyor, o ülkenin malına zarar veriyorlar. Günümüzde onlar da korsan olarak biliniyor, daha çok Pasifik ve Hint okyanuslarında bulunuyorlar. Ve herhangi bir milleti temsil etmiyorlar. Neyse ki, denizlerin güvenliğini sağlayan polisler kötü amaçları olan bu kişilere göz açtırmıyorlar.

İlk Kez Savaş Kaptanı Oldu

Osmanlı padişahı 2. Beyazıd, Akdeniz’de korsanlık yapan denizcileri Osmanlı donanmasına yani deniz kuvvetlerine katılmaya çağırınca, Piri Reis ve amcası da donanmanın resmi hizmetine girmişler. Pîrî Reis, Osmanlı Donanması’nın Venedik Donanması’na karşı sürdürdüğü mücadelesinde yer alarak, ilk kez savaş kaptanı olmuş. Başarılı bir kaptanmış Piri Reis. Onun başarılı çalışmaları sonrasında Venedikliler barış istemişler ve böylelikle Osmanlı ve Venedik devleti arasında barış anlaşması yapılmış.

Duy da Şaşırma!

*Dünyadaki tüm denizcilerin faydalanabileceği ilk klavuz kitap Piri Reis hazırladı. Kitab-ı Bahriye isimli bu kitap, tüm denizciler için önemli bir kaynak olarak biliniyor.

*Bilinen en eski dünya haritasını 1513 yılında çizen Piri Reis, ikinci dünya haritasını da 1528 yılında çizdi.

 

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>