Birbirinden Farklı Oyuncaklar Müzelerde

Derginin Mart sayısında oyuncakların dünyasına yaptığın yolculuktan sonra müzeleri gezmek istersin, diye düşündüm. Bir araştırdım, gördüm ki ne çok oyuncak müzesi varmış. Oyuncakları sadece sen ve yaşıtların mı seviyor sanıyorsun? Sizler kadar ağabeyler, ablalar hatta amcalar teyzeler de oyuncaklara karşı oldukça ilgililer. İşte bu yüzden ülkemizin birçok ilinde oyuncak müzesi bulunuyor. Araştırdım, soruşturdum. Senin için oyuncak müzelerini buldum. Görevini açıklıyorum, hazır mısın? Önce bu yazıyı bir güzel okuuu. Sonra imkanın varsa müzeleri mutlaka ziyaret et. Ailenle yaşadığın semte yakın, ulaşabileceğin diğer oyuncak müzeleri için bir güzel araştırma yapmayı da ihmal etme!

Yüzlerce Antika Oyuncağı Gör

İstanbul’un Göztepe semtine yakın bir yerde oturuyorsan sana güzel bir haberim var. Ailenle bir hafta sonu tatilinde İstanbul Oyuncak Müzesi’ni ziyaret edebilirsin. Müze, 23 Nisan’da kurulmuş. Yani senin bayramında… Müze, şair-yazar olan Sunay Akın’ın ailesinden kalan evinde kurulmuş.

Sunay Akın, ülkemizdeki diğer oyuncak müzelerinin kurulmasına da destek vermiş. 4 bin tane antika, yani çok ama çok eski ve değerli oyuncakları burada bulabileceksin. Mesela, taaa 1817 yapılan oyuncak bir keman görmek istemez miydin?

Kukla, Ahşap, Bez Oyuncaklar

23 Nisan’da açılan başka bir müze de, Antalya’da bulunuyor. Müzeyi ziyaret edersen oyuncakları yapılan çizgi film kahramanlarını, kukla ve ahşap, bez oyuncakları görebilirsin. 1860’lı yıllardan kalma eski oyuncakları görünce şaşıracağına eminim. Pazartesi günü dışında tüm hafta istediğin bir saatte müzeyi ziyaret edebilirsin.

Bu Müzeyi İnternet Ortamında Gez

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi, İzmir’in Konak ilçesinde bulunuyor. Bu ilimizde yaşamıyorsan eğer, üzülme. Çünkü müzeyi internet ortamında da gezebilirsin. Nasıl diyorsan, linke tıkla ve müzeyi keşfet; http://www.izmiroyuncakmuzesi.com/360/index.html

Tarihi Eyüp Oyuncakçısı

İstanbul’un Eyüp Sultan semtinin bir zamanlar oyuncaklarıyla meşhur olduğunu biliyor muydun? Eskiden senin gibi her çocuk okula başlamadan önce, buraya getirilirmiş. Hediye olarak da bir oyuncak alınırmış. Bu geleneği devam ettirmek isteyeceğine eminim. O zaman karne gününde, doğum gününde, çok mutlu olduğun zamanlarda ve hafta sonu tatillerinde burayı ziyaret edebilirsin.

Tahta, Teneke, Plastik… Çeşit Çeşit Oyuncak

Ankara’da bulunan oyuncak müzesini ise Ankara Üniversitesi, 1920 yılında kurulmuş. Eğitim Bilimleri Fakültesi Oyuncak Müzesi’ni, çarşamba ve cuma günleri ziyaret edebilirsin. Burada tahtadan evler, arabalar göreceksin. Aynı zamanda teneke, kağıt, plastikten üretilen oyuncaklar da varmış. Kulağa çok ilginç geliyor doğrusu.