Darıca Hayvanat Bahçesiyle Meşhur

 Yorum yok

Ülkemizdeki her il, meşhur olduğu yiyecek, mekan, cami ya da diğer yerlerle tanınır. Kocaeli’nin bir ilçesi olan Darıca da, hayvanat bahçesiyle meşhur olmuş bir yer. Tabi Kocaeli’nin İzmit gibi birçok güzel semti ve gezilecek yerleri var ama Darıca’daki bu hayvanat bahçesi o kadar seviliyor ki, ülkemizin farklı illerinden bu hayvanat bahçesini görmeye geliyorlar. Boğaziçi Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı adındaki bu hayvanat bahçesinde tamı tamına 3 bin hayvan ve 500 çeşit bitki bulunuyor. Parkın resmi web sitesini ziyaret ettiğimde bilmediğim o kadar çok bilgiyi öğrendim ki. Nesli tehlike altında olan hayvanlardan biri Filipinler’deki Kakadu Papağanları’ymış. Hayvanat bahçesindeki hangi hayvan ve bitkilerin olduğunu yine buradan öğrenebilirsin.

Hayvanları Tanı

Memeliler, kuşlar, sürüngenler, balıklar… Hepsinin çok farklı türleri var. Hayvanat bahçesini ziyaret etmeden önce buranın resmi web sitesinden hayvanlar hakkında bilgi almalısın bana kalırsa. Ben öğrendiklerimi senle paylaşabilirim. Sürüngenlerin bir türü olan kaplumbağaların da farklı farklı türleri var. Dev Su Kaplumbağası, Fırat Kaplumbağası, Küçük Kara Kaplumbağası gibi. Mesela Dev Su Kaplumbağaları’nın çok kuvvetli çeneleri varmış.

Bitkileri Tanı

Farklı farklı isimlerde birçok bitki türünü burada keşfedebilirsin. Senin için bitkilerin bazılarının isimlerini hemen yazayım: Büyük Çiçekli Abelya, Cennetkuşu Çiçeği, Bodur Pitosporum, Çiçekli Dişbudak, Küçük Alev Çalısı, Küçük Yapraklı Şimşir.

Kendini Test Et

Hayvanat bahçesinin resmi web sitesinde hayvanlar ve bitkiler hakkındaki bilgilerini test edebilirsin. Kurbağaların solunumunu nasıl gerçekleştirdiğini, kalbi 4 gözlü olan hayvanın hangisi olduğunu ya da Anadolu’da kaç tür kuşun bulunduğunu, Marmara Bölgesi’ne özgü olan bitki türünün ne olduğunu buradan öğrenebilirsin. Bu sorulardan birinin cevabını söyleyeyim mi? Mesela son sorunun cevabını söyleyeyim: Marmara Bölgesi’ne özgü olan bitkinin adı Narin Acı Çiğdem’miş.

http://www.farukyalcinzoo.com/ sitesini ziyaret ederek hayvanat bahçesine gitmeden önce öğrenmen isteyeceğin birçok bilgiye ulaşabilirsin.

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>