Sazın Ustası, Halkın Kahramanıdır

Köylerin temiz havası bir başkadır. Mis gibi havada oyun oynamanın, kitap okumanın da tadına doyulmaz herhalde. Bunları niye mi söylüyorum? Çünkü seninle bir köy yolculuğuna çıkacağız. Sivas’ın Şarkışla İlçesi Sivrialan Köyü’ne gideceğiz. Nasıl mı? Yok, yok.. Otobüsle değil. Hayal gücünle… Sivrialan Köyü’ndeki bir evi ziyaret ettiğini düşün. Oturduğun yerin yanındaki pencereden içeri doğru hafif bir rüzgâr geliyor. Bir yandan türlü türlü oyunlar oynayan çocukların kahkahaları, diğer yandan en az onlar kadar hareketli olan yaprakların hışırtıları kulağına geliyor. Az ileride bir kalabalık gözüne çarpıyor hemen. İçlerinde biri var ki, o elinde sazı, başında şapkasıyla tüm insanların ilgisini topluyor. Hem saz çalıp hem de şiir okuyor, türkü söylüyor.

Gezgin Bir Şair

Hayal âleminde çıktığımız küçük yolculuktan sonra “Şapkasıyla saz çalan kişi de kim acaba?” diyerek meraklanmışsındır eminim. Böyle saz çalıp, türkü söyleyen kişilere halk ozanı ya da gezgin şair deniyor. Tıpkı, Sivrialan’ın meşhur aşığı Âşık Veysel gibi… Biliyor musun yıllar önce dünyadan göç etmiş olan Âşık Veysel ve onun gibi gezgin şairler, köy köy, diyar diyar gezip şiirler okur, saz çalarlarmış. Bunun adına da Âşıklık geleneği denirmiş. Bu arada, âşıklık veya halk ozanlığı ise genellikle saz eşliğinde söylenen sözlü halk geleneği anlamına geliyor. Eskiden daha yaygın olan âşıklık geleneği maalesef şimdilerde azalmış. Âşık Veysel’i biraz daha tanımaya ne dersin?

 

Her Yıl Şenlik Var

Ozanımızın tam ismi, Veysel Şatıroğlu. 1894 yılında Sivas’ın Şarkışla İlçesi’nde doğmuş, büyümüş. Ufak yaşta geçirdiği bir hastalık sonrasında ozanımız gözlerini kaybetmiş. Ama hiç yılmamış. Âşık Veysel’e sazı arkadaşlık etmiş yıllarca. O şimdi yaşamıyor ama biliyor musun, her yıl Şarkışla İlçesi’nde onun için etkinlikler yapılıyor. İmkânımız olsa da, gitsek keşke! Değil mi?

 

Duy da Şaşırma!

*Âşık Veysel, 1931 yılına kadar, yani tam tamına 37 yıl köyünden dışarı hiç çıkmamış.

*Köyde ilk kez meyve bahçesi kuran ve meyve yetiştiren kişi de Âşık Veysel’in ta kendisi.