Onun İşi Renklerle Oynamak

Sarı, kırmızı, mor, mavi… Ne çok renk var değil mi? Hem bu kadar da değil ki! İki elinin parmaklarının tam 5 katı, 6 katı… Yok, ben tahmin edemedim. Ama biliyor musun bunu anlamanın kolay bir yolu var. Bir fırça, sulu boya takımı ve kâğıt ihtiyacın olan üç şey. Renkleri karıştır, renk bul bulabildiğin kadar. Ama dur, renklerle daha sonra ilgilenmelisin. Çünkü ben sana aslında başka bir şey anlatacağım. Eminim, sana bahsedeceğim kişiyle ilgili birkaç ipucu yakalamışsındır.

Türklerin Temsilcisi

Renklerle en çok çalışan kişiler ressamlar olmalı. Ben de sana bir ressamdan, çalışmaları Türkiye dışında da beğenilen bir ressamdan, Fikret Mualla’dan bahsedeceğim. Avrupa’da Türkleri temsil eden önemli bir ressamdır kendisi.  1903 yılında İstanbul’un Moda Semti’nde doğmuş, çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirmiş. Doğrusu, onun sanatı kadar hayatı da insanların hep ilgisini çekmiş. Resme yöneldiği zamanlarda Almanya’da yaşıyormuş. Mühendislik eğitimi için buraya gelen Fikret Mualla’nın kostüm çizimleri, resimlediği kitaplar, çizdiği desenler onu kısa süre içinde meşhur birisi yapmış.

 

Picasso’nun Beğendiği Ressam

Şimdi sana bir soru… Çok ama çok ünlü bir ressam desem, aklına ilk kim gelir? Picasso, diyeceksin büyük ihtimalle. Söylenenlere göre Picasso da, Fikret Mualla’nın çalışmalarını beğeniyormuş. Hatta Picasso, ressamımızın bir resmini satın almış, kendi eserlerinden birini de ona hediye etmiş. Sana son bir bilgi vereyim. Fikret Mualla, pek çok kişinin gitmeyi hayal ettiği Paris’te ün kazanmış daha çok. Burada düzenli bir hayat süremese de resimlerinde çoğunlukla Paris’i konu edinmiş.

 

Duy da Şaşırma!

*1962 yılında felç geçiren sanatçının bakımını, Madam Fernande Angnes adlı sanatsever üstlenmiş. Ressam, 1967’de ölümüne kadar bu çiftlikte Madam Agnes için çok sayıda eser üretmiş.

* Paris’te Fikret Mualla Dostları Derneği adında bir dernek bulunuyormuş. Bu dernek, Fikret Mualla’nın tablolarının orijinalliğini araştırmak ve ressamı tanıtmak sorumluluğunu yüklenmiş.