Komik Bir Bilgin

Sence eşeğe ters binilir mi? Tabi, binilmese daha iyi de… Ya da daha farklı bir şekilde sorayım sana. Bir eşeğe ters binen birinin ne kadar komik mizaçlı olabileceğini tahmin edebiliyorsundur, değil mi? Tabi bu kadar komik, eğlenceli bir insan da büyük ihtimalle herkes tarafından çokça tanınmış ve sevilmiştir. Fıkralarından tanırsın onu. Hatta okul ödevlerini yaparken her dinlenme vaktinde onun fıkralarından birini okuyup, dakikalarca gülüyor da olabilirsin. Evet, elbette bahsettiğim kişi Nasreddin Hoca… Nasreddin Hoca, çok şakacı biriymiş. O da bazen kızmaz mıymış peki? Kızmaz olur mu! Elbette kızgın olduğu zamanlar da olurmuş. Bu zamanlarda bile Nasreddin Hoca, şakacı tavrıyla insanlarla sakince konuşmayı başarmış.

 

Şakaları Kitapta Toplanmış

 

1208 yılında doğan Nasreddin Hoca, Akşehir’de yaşamış. Biliyor musun, o insanlara hep doğru yolu göstermiş, iyilikleri anlatmış. Bir manada nasihatte bulunmuş. Ama bunu öyle bir şekilde yapmış ki, söylediği her söz fıkra diye dilden dile dolanmış. Nasreddin Hoca’nın şakaları yani latifeleri bir eserde de toplanmış tabi ki. Hem de Londra’da… Dur, şaşırma! Dahası var. Nasreddin Hoca’nın fıkraları birçok dile çevrilmiş. Yani,  Nasreddin Hoca’nın o kadar çok seveni var ki, yabancı ülkelerde de çok bilinir ve tanınır kendisi.

 

Eşeğe Ters mi Binerdi?

Şimdi aklından “Nasreddin Hoca eşeğe hakikaten de ters mi binermiş?” sorusu geçiyor eminim. Aslında bu bir fıkra. O kadar çok yaygın ki bu fıkra, Nasreddin Hoca’nın eşeğe ters binmiş resimlerini yapmışlar. Üstelik bu resimleri pek çok yerde görebilirsin. Bu resimleri gördüğünde onun gerçekten de eşeğe ters bindiğini sanabilirsin. Belki merak etmişsindir, sen de benim gibi. Acaba nasıl olur ki eşeğe ters binmek? Bunu deneyip görmek istersen sana bir uyarım olacak.  Eşeğe ters binmeyi yalnız başınayken deneme. Şimdilik sen en iyisi ünlü fıkrayı araştırıp, okuyup, üstüne bir de bol bol gül. Ben mi anlatayım? Haklısın, ben de zaten sana anlatmayı düşünüyordum. Tam yazmaya başlamıştım, bir de ne göreyim? Yazacak yer kalmamış…

 

Duy da Şaşırma!     

*Nasreddin Hoca’dan istifade eden araştırmacılar da olmuş. Hatta yaşadığı dönemin ünlü kadıları da, hocamızdan yardım ve öğüt aldığı söylenirmiş. (Hâkime o dönemler kadı denirmiş. Yok, biliyorsundur da, bir hatırlatayım dedim)

* Her yıl Akşehir’de Nasreddin Hoca için etkinlik düzenlenirmiş. Türkiye’de en uzun geçmişe sahip şenliklerden biri, Nasreddin Hoca Şenlikleri’ymiş.