Savaşlara Katılan Cesur Bir Yazar

Türkçe derslerinden hatırlarsın. Ne çok yazar, düşünür var değil mi? Bu yazarların yazdıkları kitapları, fikirleri hâlâ çok konuşuluyor. Hatta öğretmenin de derslerde hep onlardan bahsediyordur eminim. Sana, bir müjde vereyim. Türkçe derslerini iyi dinliyorsan, bu bilgiler ileride çok işine yarayacak. Yazarları erken yaşta tanınmanın öyle çok faydası var ki. Bazıları çok komik yazıyor. O kitapları okuyup okuyup gülmekten kendimi alamıyorum. Okuduklarımı yine sitemizin farklı bir kısmında seninle paylaşabilirim. Bir de unutmadan, bazı yazarlar da var ki, hayatları, tecrübeleri hepimize örnek oluyor. Tabi bu kadar çok yazarın kitaplarını üst üste  koysan upuzun bir kule elde edebilirsin. Oyun oyna, film izle, kitap oku… Zamanını güzel değerlendirirsen hepsini bir arada yapabilirsin. Sen bunu bir düşün!

Türk Kültürünü Tanıttı

Şimdi, sana cesur kadın bir yazardan bahsedeceğim. Halide Edip Adıvar’ın adını duymuşsundur. Sinekli Bakkal yazarımızın en bilinen romanı… Halide Edip Adıvar’ın yaşadığı dönem hakkında bilgi sahibi olunca ne kadar cesaretli olduğunu daha iyi anlayacaksın.

Yazarımız, 1882 yılında İstanbul’da doğmuş. Öğretmenlik ve müfettişlik görevleri sırasında hep kadınların da erkekler kadar faydalı işler yapabilmesi için uğraşmış. Çok da fedakârmış. Öğretmenin sana anlatmıştır, yazarımızın yaşadığı dönemlerde Balkan Savaşı ve Kurtuluş Savaşı meydana gelmiş. Bu savaşlar yaşanırken, o da boş durmamış, hem hastanelerde çalışmış, hem de savaşlara katılmış. Bir de son bir bilgi; Halide Edip Adıvar, 1939 yılına kadar İngiltere ve Fransa’da yaşamış. Yazarımız, bu dönemlerde de kitap yazmayı sürdürmüş, Hatta Türk kültürünü dünyaya tanıtmak amacıyla pek çok yere konferanslar vermiş.

 

Duy da Şaşırma!

*İstanbul Üniversitesi’nde edebiyat profesörü olan Halide Edip, 1950’de girdiği TBMM’de milletvekilliği yapmış.

*Yazarımız, I. TBMM hükümetinde sağlık bakanı olan Adnan Adıvar’ın eşidir.