Ünü Tüm Dünyaya Ulaştı

Bak, sana bir sır vereceğim. Elbette hatırlamazsın, ama sen bebekken istediğin kadar ağlayabilirdin. Yani düşünsene, çevrendeki insanlar bundan rahatsız olsalar da hiç ses çıkarmak istemezlerdi büyük ihtimalle. Çok seviliyordun kesin, çünkü biliyorsun her bebek çok sevilir. Ama sonra biz büyüdükçe, hayatlarımız da zorlaşmaya başlar. Eh, böyle olunca bazen insanlar birbirlerine kızabilir, kırabilirler. Ama hoşgörülü olmanın da farkı burada ortaya çıkıyor değil mi? Biri var ki, hoşgörü denince akla o gelir, tüm dünyaya “Ne olursan ol” diyerek hoşgörülü olmanın en güzel örneğini göstermiştir.

Şair ve Düşünce Adamı

Tüm dünyaya hoşgörülü olmanın güzelliklerini anlatan Mevlâna Celâleddin Rumi, şair ve düşünce adamı olarak bilinir. Şimdi, sana doğum tarihini söylediğimde çok şaşıracaksın. Ailene, öğretmenine, arkadaşlarına… Kime sorarsan sor, onu tanımayan birine rastlayamayacaksın bence. Yıllar yıllar önce yaşayan Mevlâna, hâlâ çok biliniyor, kitapları hâlâ çok okunuyor. Bir eseri var ki, bilgilenmek isteyen ağabeylerin, ablaların onu kütüphanelerinin başköşesine koyuyor. İsmi, Mesnevi… Çok önemli fikirleri, yazdıkları da var. Mesela, “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol.”, “Yine gel, yine gel. Her ne olursan ol yine gel” sözleriyle tüm insanların sevgisini kazanmış.

 

Belh Yöresinde Doğdu

Aaa… Doğru ya, ben sana doğum yılını söylemeyi unuttum. Senin hiç çizgi filme dalıp gittiğin olmadı mı? Olmuştur, olmuştur… Neyse, seni daha fazla meraklandırmadan devam edeyim. Mevlâna, 30 Eylül 1207 tarihinde şimdiki Tacikistan sınırlarında bulunan Belh yöresinde doğmuş. Belki benim gibi sen de şaşırmışsındır. Mevlâna’yı ilk tanıdığım zaman “nasıl oluyor da uzun yıllar önce yaşamış bir düşünce adamı hala bilinir ve çok sevilir” diye düşünmeden edememiştim. Onu yakından tanıyınca bu sorunun cevabını benim gibi sen de öğreneceksin. O halde, ilk önce Konya’da bulunan Mevlâna Müzesi’ni gezmelisin. Benden söylemesi…

 

Duy da Şaşırma!    

*Mevlâna, Prenses Gürcü Hatun ile yakın dost olmuş. Hatta birçok kitapta, internet sitesinde gördüğün, bilinen tek Mevlâna portresini Gürcü Hatun yaptırmış.

Mevlâna’nın 800.doğum yılı olan 2007 yılı, Mevlâna yılı ilan edildi.