KÜBA

Fotoğraflarla Küba

Küba’nın başkenti Havana’da çekilen fotoğraftaki arabanın oldukça eski olduğunu görüyorsun değil mi? Bu klasik arabanın ve benzerlerinin, ülkemizdeki gibi sadece sergilenmek için kullanıldığını sanabilirsin. Ama Küba’da böyle değil. Tarihi evlerin önünde park etmiş halleriyle turistlerin ilgisini çeken bu arabalar, 1950’den bu yana kullanılıyor.

 

 

Çocuklar güreşiyor mu yoksa? Doğrusu bana öyle geldi. Doğru mu bilinmez ama çok eğlendikleri kesin. Havana’daki evler bizimkilere pek benzemiyor. Çocuklar galiba burada, sokakta değil evlerinin avlusunda oynuyorlar.

 

 

Burası da Havana’daki gökyüzü gözlem merkezi.  Bu merkeze Planetarium deniyor. Fotoğrafta gördüğün tahmin edebileceğin gibi güneş, etrafında ise gezegenler var. Sınıf arkadaşların ve öğretmeninle burada ders işlemenin keyfine doyamazdın sanırım.

Havana’da bir taksi… Küba halkı gün içinde bu taksileri kullanıyorlar. Normal taksiler de var. Ama taksilerin bir kısmı bunu gibi, minik ve çok şirin. İsmi ise, Coco. Buranın insanları taksi çağırırken “Bir Coco alabilir miyim?” diyorlardır herhalde.

 

 

Havana’da bulunan Trinidad bölgesindeki bir okulda okuyan bu çocuklar, nende bu kadar mutlu acaba? Belki de öğretmenleri, “Haydi, bugün eve gidin de dinlenin. Benden size izin.” demiş olabilir mi? Bildiğimiz tek şey, bu fotoğrafı çekerken ne kadar eğlendikleri…