LAPLAND

Fotoğraflarla Lapland

Burası, Finlandiya Lapland bölgesinin başkenti Rovaniemi. Aynı zamanda Noel Baba Köyü diye de biliniyor. Bu bölgenin yerlilerime Sami deniyor. Sami ırkından olan bu kız, geleneksel kıyafetiyle çok farklı görünüyor değil mi? Ülkemizde de birçok geleneksel kıyafet bulunuyor ama Lapland’da durum biraz daha değişik. Lapland’ta yaşayanlar bu kıyafetleri her gün giyiyor.

Yüzünü iyice görebildiğin, yakın bir çekimde gördüğün hayvan kızak çeken bir Ren geyiği. Kızak koltuğu boş, sen olsaydın hemen kurulurdun oraya değil mi? Açıkçası, bu Ren geyiği hakkında ne yazsam sana onun güzelliğini anlatamayacağım. Çok ama çok sevimli.  En iyisi sen bu fotoğrafa doyasıya bak. Doymazsın bence ya, neyse.

Buzdan oteldeki bu masaları görünce insan şaşırmadan edemiyor. Sen de şaşırmış ve şu iki soruyu sormuş olmalısın: “Burada kalanlar var mı ki? Nasıl yani?” Ben de şaşırıyorum ama burada kalanlar var. Bu otel bizim bildiğimiz diğer oteller gibi kullanılıyor. İkinci sorunun cevabını da vereyim hemen. Otelde kalmak isteyenler uyku tulumunu tercih ediyor.

Burada, Husky Kurtları’nı kızak çekerken görüyoruz.  Kimi mi çekiyorlar? Fotoğrafa dikkatli bir şekilde baktığında kurtların en arkalarına oturmuş çocukları fark edeceksin.

Ren geyiklerinin nasıl kızak çektiği işte bu fotoğrafta çok net görünüyor. Acaba Ren geyikleri kızak çekerken yoruluyor mudur dersin? Büyük ihtimalle onlar da arada sırada dinleniyorlardır.