Hangi Spor, Nerede Yapılır?

Bisiklete binmek keyiflidir. Yanılıyor muyum? Peki ya, kar bisikleti kullanmak, nasıl bir şeydir ki? Kızaklı köpek yarışı, Kayaklı Koşu… Ne kadar farklı spor dalları varmış.

Şimdi bir bisiklet düşün. Ama tekerlekleri yok. Onun yerine kayaklar var. Nasıl, çok eğlenceli görünüyor değil mi? İşte skibob da denilen bu spor kar bisikletleriyle yapılıyor. Kayakla benzer kuralları olan, öğrenilmesi çok kolay ve bir o kadar da heyecanlı bir aktivite…

Nerede: Türkiye’de Kartepe’nin ardından Palandöken’de de kar bisikleti sporunu yapmak mümkün. Kar bisikleti meraklılarının eğitim alması da çok kolay.

Kızaklı Köpek Yarışı

Oldukça keyifli bir spor olan kızaklı köpek yarışı, köpekler tarafından çekilen kızaklarla yapılan bir spor. Sayısı 24 ü bulan eğitimli köpeklerle yapılan kızaklı köpek yarışı için, köpeklere, kızağa ve tabii biniciye ihtiyaç var. Köpeklerle birlikte rakibini geçmeye çalışan binicinin yerinde olmayı eminim bizim gibi sen de çok isterdin. Yanılıyor muyuz?

Nerede: En çok bilinen kızaklı köpek yarışı, Iditarod Trail Kızaklı Köpek Yarışı’dır. Çek Cumhuriyeti’nin Polonya sınırındaki Destne kenti, her yıl Alaska’daki gibi kızaklı köpek yarışına ev sahipliği yapıyor.

Kayaklı Koşu

Kayaklı koşu engebeli bir arazide yapılan bir kış sporu ve yarışı. Normal kayak takımlarına göre biraz daha hafif malzemeden üretilen takımlarla yapılan bu yarışta en önemli araç batonlar. Batonlardan alınan güçle kayarak değil adım atarak yapılıyor bu spor. Diğer kış sporlarına göre daha zahmetli ama bir o kadar da tehlikesiz.

Nerede: Bolu’nun Gerede İlçesi’nde E-5 karayoluna 5 km uzaklıkta bulunan, tamamen göknar ağaçları ile kaplı Arkut Dağı’nda ülkemizin en iyi kayaklı koşu pistleri bulunuyor. Arkut Dağı’nda 5 km ve 1 km uzunluğunda, Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) tarafından tescili yapılmış iki adet pist var. Ayrıca 5, 10, 15 ve 40 km uzunluğunda pistler kış sezonu boyunca tüm kayak severler için açık tutuluyor.