Dinozorları Çok Merak Ediyorum

Dinozorları çok merak ediyoruuum. Tamam, dur! Heyecanlanma. Aklından geçirdiği, merak ettiğin soruların cevaplarını öğreneceksin şimdi.

1-Dinozor dedektifleri varmış, onlar dinozorları araştırırmış. Ben anlayamadım, kim ki bunlar?

Paleontoloji, eski çağlarda yaşamış bitki ve hayvanları inceleyen bilim dalına deniyor. Dinozor dedektifleri diye bilinen araştırmacıların mesleği ise bu bilim dalı ile ilgili araştırma yapmak. Bu durumda tabi, aslında onlar birer paleontolog oluyor. Fosil kalıntılarını incelerler. Dinozorlar gibi nesli tükenmiş hayvanların görünüşleri ve davranışları hakkındaki ipuçlarını birleştirerek bir dedektif gibi çalışırlar. Bu yüzden onlara dinozor dedektifleri de denir.

2-Fosil kalıntıları, dinozorlarla ilgili bir şey olmalı. Öyle mi?

Evet, tam da düşündüğün gibi. Çok eski zamanlarda toprak altında gömülü kalmış ve orada taşlaşmış durumda bulunan bitki ve hayvan kalıntılarına “fosil” denir. Fosiller eski jeolojik devirlerdeki hayat hakkında zamanımıza ışık tutarlar.

3-Dinozor dedektifleri o kadar araştırma yapmış, ama benim kulağıma hiç gelmedi. Mesela ne yapmışlar?

Dinozor dedektiflerinin dikkat çeken araştırmalarından birini hemen anlatayım. Araştırmacılar, önceleri dinozorların ağır hareket eden hayvanlar olduğunu düşünüyorlarmış. Fakat son yüzyılda aslında hızlı ve zeki hayvanlar olduklarını anlamışlar.

4-Dinozorlar da yumurtadan çıkarmış, öyle diyorlar. Doğru mu?

 

Evet, çok doğru. Bugünkü kuşlar ve sürüngenler gibi, bebek dinozorlar da yumurtadan çıkarmış. Dinozor yumurtaları farklı büyüklükte ve şekildeymiş. Hatta bazı dev dinozorların yumurtaları yaklaşık 5 kilogrammış.

5-Dinozorlar çok korkutucu görünüyor. Gerçekten tüm türleri tehlikeli ve etçil (yani etle beslenen) mi?

 

İnanır mısın? Ben de kendimi bildim bileli dinozorların hepsinin tehlikeli ve etçil olduğunu bilirdim. “Yok mu içlerinde şöyle şirin mi şirin bir tane” diye düşünüp düşünüp dururdum. Meğerse varmış. Bazı dinozor türleri etçil, bazıları ise otçulmuş. Otçul olanlar her gün salata yemeyi tercih ediyorlarmış.