Tatil Geldi Ne Yapsam?

Tatilin Dolu Dolu Geçsin!

Yarı yıl tatili ne güzel şeydir. Birkaç aylık ders yorgunluğunu üzerinden atıp dinlenmek için büyük fırsat! Fakat bu tatili tembellikle geçirme derim. Eğer 15 eğlenceli tatil tavsiyemi uygularsan, hayatının en güzel tatillerinden birini geçireceğinden eminim! Tabii bazı tavsiyeleri uygulamak için bir büyüğünden yardım almakta fayda var.

1.gün

Örgü Ör

Sadece ninelerin örgü örebildiğine dair o yaygın kanaate inanıyor musun yoksa! Hiç de bile! Kış tatilinde örgü örmek, hele de kendin ya da en iyi arkadaşın için rengarenk bir kazak dokumak harika bir fikir… Doğru bir büyüğüne git. Ondan iki adet şiş, yün ip ve bir saatlik özel örgü dersi talep et. Çocukların böyle şeyler talep etmeye her zaman hakkı vardır!

2.gün

Mutfakta Sebze Atölyesi

Bugünü kış sebzelerinden eğlenceli salatalar yaparak değerlendir. Şşt, hemen burun bükmesene… Sebzeler zannettiğinden çok daha keyifli yiyeceklerdir. Karnabahardan saçlar, zeytinden gözler, havuçtan dudaklar, kerevizden yanaklar ve daha neler neler… Heey, daha sonra yaptıklarını yemeyi ihmal etme sakın. Üzülme canım, onları yesen de yenilerini yaparsın.

3.gün

Oyuncak Yap

Bu soğuk günlerde elektronik oyuncakların sana keyif vermemeye başladıysa sen de anne babanla bir konuş. Çünkü onlar muhtemelen çocukken kendi oyuncaklarını kendileri yaparlardı. Hemen bez bebek ya da tel araba gibi basit şeyler düşünme. Hayal gücünü ve evdeki fazlalık malzemeleri kullan. Plastik, tahta, ip, kumaş, cam, yün, düğme… Aklına ne gelirse yeni oyuncağının yapımı için görev paylaşımı yapabilirsin.

4.gün

Ailene Sürpriz Kahvaltı Hazırla

Her sabah erkenden uyanıp sana kahvaltı hazırlayan annen de dinlenmeyi hak ediyor. Öyle değil mi? Erken kalkma sırası sende! Taze ekmek, peynir, zeytin, reçel ve çay… Yanına başka şeyler de eklemek istersen serbestsin. Ama emin ol bunu düşünmen bile anneni mutlu etmeye yetecek.

5.gün

Babaya Türk Kahvesi

Babalar Türk kahvesini pek sever. Bakıyorum bu gerçeği pek bilimsel bulmadın. Olsun, bilimsel olmasa da bu bir gerçek ve senin Türk kahvesi pişirmeyi öğrenmende hiçbir mahzur yok. Gündüz annenden alacağın kahve dersiyle akşam babana tatlı bir sürpriz hazırlayabilirsin.

6.gün

Kütüphaneni Gözden Geçir

Ne çok kitabın var öyle! Var değil mi? Sen en iyisi mi şu kütüphaneyi gözden geçiriver. Kitapları kategorilerine göre ayır, yıpranan kitaplarını tamir et, okumadıklarını belirleyip okumak üzere sıraya koy. Kütüphane raflarını iyice temizlemeyi de sakın unutma. Öhhö öhhhöğğhö, bu kadar çabuk başlayacağını düşünmemiştim. Boğazıma toz kaçtı!

7.gün

Kardeşine Okuma Günü

Şu kardeşler pek gürültücü olurlar. Aslında bütün dertleri birlikte oynayacak birini bulmaktır. Senin de bir kardeşin varsa, tatilin bir gününü ona ayırmaya ne dersin? Ona zevkle dinleyeceği bir kitap okuyarak işe başla. Dergimizin Kardeşim ve Ben ekindeki öyküleri okumak da gayet güzel bir alternatif olabilir. Küçük kardeşlerin dikkati dağılabilir ama unutma: Sabırlı olmalı ve onu eğlendirmeye bakmalısın.

8.gün

İlk Yardım Kurallarını Öğren ve Oyuncağın Üzerinde Uygula

İlk yardım, sandığından çok daha önemlidir. Kendin için ya da bir başkası için, hiç beklemediğin bir zamanda bu bilgilere ihtiyacın olabilir. İyisi mi sen ilk yardım kurallarını öğrenmenin bir yolunu bl. Belki baban sana öğretebilir belki de annen sana bununla ilgili bir kitap alabilir.

9.gün

Şehrinde Gezi

Yaşadığın şehri ne kadar tanıyorsun? En büyük parkına, en güzel tepesine, en büyük camisine, varsa hayvanat bahçesine, tarihi mekânlarına gittin mi? Eğer bunlar arasından görmediklerin varsa tatilin bu gününde aileni ikna ederek yaşadığın şehri keşfetmeyi dene.

10.gün

Koleksiyoncular Buraya

Koleksiyonları sever misin? Eğer şimdiye kadar denemediysen bu tatilde başlayabilirsin. Pul, eski para, peçete gibi koleksiyonlar en şöhretlileridir. Bence bu güzelim kış günlerinde ağaçlardan düşen yaprakları toplayarak şahane bir yaprak koleksiyonu yap.

11.gün

Hayvanlara Barınak

Kışın sıcak yorganlara sarınıp uyumak ne güzel şeydir, değil mi? Peki ya mini kediler, masum yüzlü köpekcikler, avuç içi kadar kuşlar? Hadi bakalım, iş başına. Pencerenin önüne kuşlar için kuru ekmek parçalarını bırakarak işe başlayabilirsin. Kedi ve köpekler içinse karton ve köpük tahtadan küçük barınaklar yapman fena olmaz. Bu iş için belki de deden sana yardımcı olabilir.

12.gün

Karton Oyun Yap

Eğer aynı oyunları oynamaktan sıkıldıysan kendi oyununu kendin yap. Senin oyunun okulda geçebilir, kahramanları da öğretmenlerin ve arkadaşların olabilir. Bu fikri sevmediysen sizin apartmanda geçen bir oyun da yapabilirsin. Yönetici, yan komşu, üstteki teyze, sizin evin fertleri, apartmanın kedisi… Oyuna da sizin apartmanın ismini verirsin; nasıl fikir?

13.gün

Kar Fotoğrafçılığı İçin Tabiata Çık

Yaşadığın şehre kar yağdı mı? Kardan adam burnuna havuç taktı mı? Tamam o zaman doğru dışarı… Fotoğraf makinesini kaptığın gibi kış fotoğrafları çek. Sadece tabiat manzaraları değil… Mahallenin farklı yerlerindeki canları sıkılan kardan adamları bulup iki çift laf etmek, birer pozlarını almak fena olmaz.

14.gün

Birine Yardım Etme Günü

Bakıyorum da tatili çok sevdin. Eğlenceli tatil tavsiyelerinin hepsini uyguladığına dair duyumlar alıyorum. Sana bugünkü tavsiyem, başkaları için de bir şeyler yapman. Bugün birine yardım ederek güne başla. Yaşlı bir komşunuzun ev işlerine yardıma gitmek, mahallenizdeki bir ihtiyaç sahibine annenin yapacağı yemekten götürmek yahut gün boyu evde annene yardımcı olmak gibi…

15.gün

Televizyonu Kapatma Günü

Bu günün yapılacaklarının mucidi sensin. Tek kural var: Gün boyu televizyon kapalı olacak ve sen kendi uğraşını kendin bulacaksın. Şşşt, benim yazdıklarımdan kopya çekmek yok! Kolay gelsin…