Kendini Keşfet

Evet, evet… Elbette şimdi. Atalarımız ne demiş, duymadın mı? Bugünün işini yarına bırakma, demişler. Bana kalırsa, ben de kendini ihmal etme, kendin için bir şeyler yap, derim. Bu aralar biz zamanımızı kendimizi keşfetmeye ayırıyoruz. Veee sen de bize katıl istiyoruz. İşte sana adım adım kendini keşfetme klavuzu:

1-Çekinme Parmak Kaldır!

Çoğu arkadaşın öğretmenin sorduğu bir soruyu cevaplamak için sınıf içinde rahatça parmak kaldıramayabilir. Hem de sorunun cevabını bildiği halde… Ya da arkadaşlarıyla sohbet ederken, kendi fikrini onlar gibi rahat söyleyemeyebilir. Bu yüzden yapılması gereken ilk şey, rahat olmaya çalışmak. Arkadaşının kulağına bunları fısıldayabilirsin. Şöyle diyebilirsin mesela: “Çekinmene gerek yok, sorunun cevabını bilemesen de öğretmen sana kızmaz ki!”

2-Ne Yaparken Mutlu Olursun?

Hobilerini bir gözden geçirip, yapmaktan mutluluk duyduğun etkinlikleri belirleyebilirsin. Bu davranış, kendine güvenmeni sağlayacak. Bu arada da kendini tanımaya bir adım daha yaklaşmış olacaksın. Ama şunu bilmelisin; mesela yaşın çok ufak değilse bile, çizgi film izlemeyi hâlâ çok seviyor, olabilirsin. Başka bir arkadaşının çizgi film izlemeyi hiç sevmemesi senin bunu yaparken mutlu olduğunu değiştirmez, değil mi?

3-Yeteneklerinin Farkında mısın?

Resim, müzik, edebiyat… İlgilenebileceğin o kadar çok alan var ki! Ve emin ol, içlerinden birine yeteneğin de var. Sana düşen sadece, hangi alanda başarı olabileceğini fark etmek. Bu biraz da deneme-yanılma yoluyla gerçekleşecek. Çevrendeki büyüklerine bir dikkat et! Mesleğini değiştiren pek çok kişiye rastlayacaksın. Bunun bazen uzun bir zaman alacağını bilmelisin. Ama şimdiden kolları sıva, derim ben.

4-Çeşit Çeşit Kitap Oku!

Zamanını iyi değerlendirip, farklı farklı kitaplar okuyunca kendini daha iyi tanımaya başladığını hissedeceksin. Ama her zaman doğru kitap seçiminde bulunamayabilirsin. Bu yüzden, büyüklerinden tavsiyeler alarak, tavsiye edilen kitapları okumakla bu işe başlayabilirsin. Biliyorum, kitap seçimini kendin yapmak isteyecek ve sabırsızlanacaksın. Biraz bekleyebilirsen, ilgini çekecek kitaplara bu şekilde daha rahat ulaşabildiğini göreceksin.

5-Arkadaş Çevreni İyi Gözlemle!

Meşhur bir atasözü der ki; “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” Atalarımızın da söylediği gibi, arkadaşlık ettiğin kişilerin sana uygun olması çok önemli. Yıllar yıllar sonra, başarılı ve faydalı bir genç olman için güzel huylu arkadaşlar edinsen çok güzel olur. Tabi, bunun yanında çevrende herhangi bir konuda yanlış davranan sınıf arkadaşların ya da mahalle arkadaşların olursa, onları tatlı dille doğruya götürmeyi de ihmal etmemelisin!