Ödevleri Keyifle Yap

Okul dönemi boyunca erken kalmak, okula gitmek ne kadar gerekliyse ödevler de o kadar gereklidir. Bu cümle seni ikna etmediyse bence senin için hazırladığım klavuza bir göz at. Çünkü ben, Ödevlerini keyifle yapmana yardımcı olmak istiyorum. Bu klavuz tüm eğitim hayatın boyunca işine yarayacak. En çok da, tatil sonrası… “Tatil bitti, ödevler başladı.” diye endişeleniyorsan; işte “Ödevleri Keyifle Yapma Klavuzu” dadadadaaam…

1-Ödevlerin Faydası da Neymiş?

İlk kural, sakinleşmek ve derin nefes almak. Dur, dur spor yapmayacağız. “Ödevler olmasaydı ne olurdu” sorusunu düşünüp, ödevlerin aslında ne kadar önemli olduğunu anlayacağız.

*Dersi anlayıp anlamadığını bilemez, kendini sınayamazdın.

*Disiplinli çalışmayı öğrenemezdin.

*Ödev verilmeseydi, derslerini sık sık çalışmaz, bir süre sonra ders çalışmak istememeye başlardın. O zaman yeni yeni bilgiler de öğrenemezdin.

*Öğretmeninden sık sık “aferin” sözünü duyamazdın.

Baksana, ödevlerin amma çok faydası varmış, ben de şaşırdım.

 

2-Derslere Odaklanma Zamanı

Ödevlerini yaparken dikkatini toparlaman çok önemli. Yani bir yandan ödev yapıp, diğer yandan “Acaba Ayşe’yle parka mı gitsek, film mi izlesek” planları yapmak yok. Anlaştık mı? Tamam, bunun da sırası gelecek. Sen bana güven. Ne diyordum, heh hatırladım. Aklını derse verip, okuldaki gibi bir ders saati boyunca ödevinin başında kalmalısın. Böylelikle, ödevini kısa sürede tamamlayacaksın.

 

3-“Ödevini Yaptın mı” Diyen Olursa

Ödev konusunda ailenin endişesini tahmin edebiliyorum. Eminim, her okuldan geldiğinde “Ödevini yaptın mı, ödevin var mı” sorularıyla karşı karşıya kalıyorsundur. Öncelikle, bu durumlarda hoşgörülü olmaya çalışmalısın. Unutma, onlar senin başarılı olmanı istiyorlar.

Ödevlerin ne kadar önemli olduğunu ailen ve yakın çevren çok iyi biliyor. Zaten, başında bir öğretmen olmadan da ders çalışabildiğini, ödev yapabildiğini görünce onlar da bu soruları sormaktan vazgeçeceklerdir.

 

4-Ödülün Sırası Geldi

İşte en sevdiğim kısım. Şimdi, senin de okurken havalara uçacağın tavsiyelerimi anlatacağım.

Ödev yaparken kendine söylemen gereken cümle şu: “Ödevimi bitirdiğimde çok rahatlayacak, çok mutlu olacağım.” Klavuzdaki tavsiyeleri adım adım uyguladığında çok rahatladığını göreceksin. Bu arada kendine güzel bir hediye al, ya da sevdiğin bir etkinliği yap. Ödev yaparken, buluşmayı düşündüğün arkadaşınla artık buluşabilir, keyifli zamanlar geçirebilirsin.

 

5-Ödevler Bitmeyecek mi?

Erken kalkmadığın bir günün olmadığı gibi yine ödevlerin olmadığı bir dönem de olmayacaktır. “Sen de çok açıksözlüsün” dediğini duyar gibiyim. Evet, çünkü kendi eğitim dönemlerimden biliyorum, ödevler hiç bitmez. Üniversitede okumak hayallerinden biridir büyük ihtimalle. Üniversite eğitimi alırken o kadar çok ödev yapmak zorunda kalacaksın ki, bazen az uyuduğun geceler olacak. Ama tüm bu çalışmaların sonunda başarılı olacaksın. Ehh, keyfine diyecek olmayacak o zaman da.