Uzayı Merak Edenler, Buraya

 2 yorum var

Uzayı Merak Edenler, Buraya

Uzayı kim merak etmez ki! Kim bilir nasıl bir yerdir? Neyse ki, birçok bilim adamı yaptığı araştırmalarla hepimizi bu meraktan kurtarıyorlar. Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi yani haberlerde duyduğumuz kısaltılmış adıyla NASA, bizi meraktan kurtaran çalışmaların yapıldığı bir merkez. Burada bilim adamlarının yaptığı çalışmaları uzaktan takip edebilirsin ama uzayı yakından tanımak istiyorsan sana bir müjdem var. 2000 yılından beri İzmir, uzayı tanımak isteyen çocukları Uzay Kampı’nda misafir olarak ağırlıyor. Burada NASA tarafından tasarlanan bir sistem yardımıyla uzay bilim ve teknolojileri hakkında eğitim veriliyor.

125 Bin Çocuk Kampa Katılmış

Uzay meraklısı yüzlerce yaşıtın Uzay Kampı’nı sık sık ziyaret ediyor. Duyduğuma göre, bu kamp yabancı ülkelerdeki çocukların da çok dikkatini çekiyormuş. Tam tamına 125 bin çocuk, Uzay Kampı’nı ziyaret etmiş, uzaya olan merakını gidermiş. Üstelik yakın bir tarihte, uzayda bulunmuş 19 astronot ve kozmonot da Uzay Kampı Türkiye programlarına katılarak çocuklara deneyimlerini anlatmış.

O Kadar Çocuk Orada Ne Yapmış?

Uzay Kampı’nın bir görevlisinden aldığımız bilgiye göre, düzenlenen kamplarda öğrenciler eğlenceli aktiviteler yapıyormuş. Sen de bunları öğrenince dünyanın çeşitli ülkelerinden binlerce çocuğun buraya neden geldiğini anlayacaksın. Kampta bir tane uzay mekiği modeli var. Bir de astronotların uzaya gitmeden önce eğitim aldıkları araçlara benzeyen NASA’nın hazırladığı simülatörler bulunuyor. Simülatör denilen araçlar sayesinde gerçekten uzayda olduğun hissine kapılacaksın. Bu araçlar sayesinde okulda öğrendiğin bilgileri tekrar edebilir, dokunarak, keşfederek öğrenmenin keyfini yaşayabilirsin.

“Ohoo Aklıma Takılan Çok Soru Var” Diyorsan

 

“Astronotlar, Ay’da nasıl yürür?”, “’Uzaya çıkan bir mekik, uzayda ne yapar?”,

“Yer çekimsiz ortamda hareket etmek o kadar zor mu ki?” gibi soruların cevabını burada bulabilirsin. Robot ve model roket yaparak, robot teknolojilerinin uzay bilimlerinde nasıl kullanıldığını görebilirsin. Burayı ziyaret etmen yeterli. Az daha unutuyordum, burada çalışan ağabey ve ablaların sana bir mesajı var:

“Çocuklara en güzel uzay deneyimini yaşatmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

 

 

2 comments to Uzayı Merak Edenler, Buraya

  • esra diyor:

    bence çok güzel bir site olmuş. ama biraz daha bilgi verip, resimlerle tanıtırsanız daha da güzel olur.

  • busenur diyor:

    ben ve kardeşim trt çocuk çizgi flimlerini izlemeyi çok seviyoruz ve dergisini okumaktan keyif alıyoruz

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>