2013, Piri Reis’in Yılı Oldu

2013, Piri Reis’in Yılı Oldu

2013 yılı önemli bir yıl. “Niye” diye soracak olursan ben de, “Hemen anlatayım” derim. Bundan tam 500 yıl önce bilinen en eski dünya haritası çizildi. Ünlü Türk-Osmanlı denizcisi Piri Reis, bu dünya haritasını çizen kişinin ta kendisi. Artık 2013 yılı denince aklına hemen Piri Reis gelecek. Çünkü Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, yani kısa adıyla UNESCO, bu yılın Piri Reis yılı ilan edilmesine karar verdi.  Osmanlı Dönemi’nde kararların fermanla duyurulurdu biliyorsun. UNESCO yetkilileri de, tıpkı Osmanlı Dönemi’nde yapıldığı gibi “Duyduk duymadık demeyin, 2013 yılını Piri Reis Yılı ilan ettik.” demedi tabi. Yazılı bir açıklamayla dünyanın birçok yerindeki insanlara bu kararlarını açıkladılar.

 

Yıl Boyunca Etkinlik Düzenlenecek

“UNESCO’nun bu kararı açıklaması ne anlama geliyor?” diye düşünüyor olabilirsin. Bu kuruluş sadece Piri Reis için değil birçok önemli fikir adamı için bu kararı almıştı aslında. Mesele 2011 yılı Evliya Çelebi Yılı ilan edilmişti. O yıl da Evliya Çelebi için etkinlik yapılmıştı. Bu yıl da Piri Reis için etkinlikler düzenlenecek. Böylelikle Piri Reis dünya çapında daha çok tanınacak.

 Haritayı Nasıl Çizmiş?

Piri Reis çizdiği haritasında pek çok yenilikleri ortaya çıkarmış. Bu yüzden dünyaca tanınır bu denizci. Hind ve Çin denizlerinin şimdiye kadar Anadolu’da kimsede bulunmayan yeni haritalarını çıkarmış ve bu haritayı Mısır’da Yavuz Sultan Selim’e sunmuş. Aslında bu haritayı ortaya çıkarması pek de kolay olmamış. Haritasını çizerken, gezdiği yerlerde gördüğü her şeyden faydalanmış.