Serin mi Serin Bu Evler İran’da

Serin mi Serin Bu Evler İran’da

İran’da bulunan evleri gören çok şaşırıyor. Belki bir gün İran’a yolun düşer. O zaman bir güzel içini gezer, evleri incelersin. Ama şimdilik fotoğraflarla da merakını giderebilirsin. 50 yıl öncesine kadar İran’da bu evler kullanılıyormuş. Görünüşüyle sana okulda gördüğün konulardan birini hatırlatacaktır.

Konileri… İşte koniye benzer bu evlerin içi düzenlenmiş, restore edilmiş. Evleri ziyarete açarak, çok isabetli bir iş yapmışlar bence. Çünkü bu gibi evleri dünyanın her yerinde görmek pek mümkün değil. Şu günlerde turistlerle dolup taşan bu evlerin özellikleri ise bir hayli ilginç.

Kış Aylarında Suyla Dolduruyorlar

Evler, görüntüsüyle olduğu kadar başka özellikleriyle de görenleri, duyanları şaşırtıyor. Bir zamanlar bölgede yaşayan insanlar bu evlere çok önem veriyorlarmış. Evlerin en büyük özelliği ise içlerinin buz gibi serin olmasıymış. Evler genelde su kaynaklarının yakınına inşa edilmiş. Kışları içi su doldurulan bu evler, suyun donmasıyla tam bir buz eve dönüşüyormuş. Yaz aylarında ise, çamur ve saman kullanılarak yapılan bu evlerde yiyecekler saklanabiliyormuş. Biliyorsun, sıcak yerlerde yiyeceklerimiz çok çabuk bozulur. Evlerin içinin serin olması bu konuda çok işe yarıyormuş anlaşılan.