Müjdeeee: Bir Dinozor Türü Bulundu

 Yorum yok

Dinozorlar, kocaman gövdeleri, gözleri ve duruşlarıyla yüzyıllardır insanların dikkatini çekmiştir, değil mi? Peki ya senin? Eminim, dinozorlar hakkındaki bilgileri epey merak ediyorsundur. Araştırmacıların söylediğine göre, dinozorlar 180 milyon yıl önce yaşamış. Yunanca’da “dinozor” korkunç kertenkele anlamına geliyormuş. İlk zamanlar dinozorların, görünüşleriyle kertenkeleye benzedikleri düşünülüyormuş. Daha sonra, uzmanlar dinozorların, bizim ancak izlediğimiz filmlerde görebildiğimiz timsahlara benzedikleri konusunda anlaşmışlar.

Bunları nereden mi biliyorum? Tüm zamanını onları araştırmak için harcayan araştırmacılar var, tabi ki onlar sayesinde öğrendim. Eğer, sen de “Sadece filmlerde görüyorum, ben de dinozorlar hakkında bir sürü bilgi öğrenmek istiyorum.” diyorsan, merak etme! Onlar sayesinde dinozorlarla ilgili pek çok bilgiye sahip olabilirsin. Çünkü dinozor dedektifleri, yıllardır bıkmadan usanmadan araştırmaya devam ediyor.

Afrika’da Yaşadığı Düşünülüyor

Dinozor dedektifleri, son zamanlarda çalışmış çabalamış, yine bizleri şaşırtacak bir bilgiye ulaşmışlar. 95 milyon yıl önce, farklı bir türde dinozorun yaşadığını öğrenmişler. Bu dinozor türü, Tyrannosaurus diye bilinen bir dinozor türüne benziyormuş. Afrika’da yaşadığını düşündükleri bu dinozora, Yüzüklerin Efendisi kitabındaki kocaman kızıl göz “Kara Lord Sauron”un adı verilmiş. İtalya’daki Giovanni Capellini Jeoloji Müzesi’nden dinozor dedektifi Andrea Cau, bu konuda bakalım ne demiş:

“Dinozorun devasa göz çukurunu görür görmez, aklımıza Yüzüklerin Efendisi’nin Sauron’u geldi. Bu nedenle ona ‘Sauroniops’ adını verdik”

 

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>