Haydi, Fidan Dik

 1 yorum

Haydi, Fidan Dik

Fidan dikmek o kadar da zor değil. Bir fidan dikmenin doğaya ve insanlara ne kadar faydalı olduğunu öğrenince bir değil, iki değil, belki beş ya da daha fazla fidan dikmek isteyebilirsin. “İyi de nasıl?” diyorsan bana kulak ver. İşte adım adım fidan dikme klavuzu:

 

1-Fidanımı Nereye Diksem?

 

Öncelikle yapman gereken, fidan dikmek istediğin yere karar vermek. Tabi bunun için ailene fikir danışabilirsin. “Acaba fidanım azıcık da olsa büyümüş mü?” diye düşünerek, fidanını diktikten sonra görmek isteyebilirsin. Bu yüzden mesela, okula gidip gelirken bir bak bakalım etrafına. Belki fidanın için uygun bir yeşil alan bulabilirsin. Fidan dikeceğin uygun, ağaçlık bir alan bulduysan sıra ailenden bir ricada bulunmaya geldi. Fidan dikmeye başlamak için elbette bir fidana ihtiyacın var. Fidanların birden çok çeşidi var. Ben araştırdım, sen bence tüplü fidanlardan al, daha doğrusu ailene rica et. Eminim ricanı keyifle yerine getireceklerdir. Ailenden fidanla birlikte, kazma ve kürek de rica etmeyi unutma.

 

2-Artık Bir Fidanım Vaaar

 

Ailen ricanı yerine getirdiyse, artık fidanını dikmek için uygun bir gün seçebilir ve ailenle birlikte fidan dikmek için dışarı çıkmaya hazırlanabilirsin artık. Fidan dikeceğin yeri önce bir gözlemle. Onun büyüyüp bir ağaç olacağını, yapraklarının yemyeşil olacağını hayal et. Ve sonra başla bir çukur açmaya. Ailenden de yardım alarak “40’a 40” ebadında bir çukur aç.

 

3-Tüplü Fidanımı Aldım Elime

 

Tüplü fidanını eline aldığında, onun naylonla sarılı olduğunu göreceksin. Onu dikmeden önce yapman gereken önemli bir iş var. Fidanın altındaki 2 cm’lik bölümündeki naylon kısmı kesici bir alet yardımıyla çıkartmalısın. Bu işlem için ailenden destek alsan çok iyi olur. Daha sonra bu sefer aynı işlemi fidanın boy kısmı içinde yapmalısın. Fidanın üst tarafından aşağıya doğru yine kesici bir alet yardımıyla boydan boya bir uzun çizik atabilirsin. Ama unutma henüz fidanımızı naylondan tamamıyla sıyırmayacağız. Çukurumuz hazırsa, başlayabiliriz.

 

4-Fidan Dikiyoruuum

 

Önce, fidanını dikim işlemi için hazırlamalısın. Üst başlıkta açıkladığım gibi belirlediğin 2 cm’lik kısımdaki naylonu ailenin de yardımıyla kesici bir aletle yavaşça çıkarttın mı? Birazdan fidanı tamamen naylonundan çıkartacağız çünkü. Kazma işlemi sırasında çıkarttığın topraklardan bir kısmını çukura yerleştir ve artık fidanını tekrar elinde alabilir ve çukurun ortasına fidanını yerleştirebilirsin. Şimdi, sen fidanını çukurun ortasına yerleştirirken, ailenden herhangi birine yine bir ricada bulun. Başta kazma işleminde çıkarttığın topraklardan fidanın etrafına doldurmasını rica et. Sonra sen de hemen fidanını naylondan yani tüpünden tamamen sıyır. Böylelikle içindeki toprak dağılmamış oldu. Yani uğraştığına değdi.

 

5-Veee Son Bir İş Kaldı

 

Artık fidanının etrafını kürek yardımıyla tamamen doldurabilirsin. Toprakların üstüne ayağınla sıkıca bastırmalısın. Böylelikle yağmur suları oraya dolabilir ve fidanın da böylelikle büyüyebilir. Tabi, bir de can suyunu verirsen fidanını başarıyla dikmiş olacaksın. Toprağın kuru olduğu durumlarda can suyu fidan için çok önemli çünkü. “Can suyu” dediğimiz su aslında, tıpkı çiçekleri suladığımız su gibi. Ama diktiğin fidanın o anda suya çok ihtiyacı olduğu için, biz döktüğümüz suya “can suyu” diyoruz. Artık eline bir su dolu bir kap alabilir, fidanını suyla besleyebilir ve fidanın büyümesini merakla bekleyebilirsin. Acaba fidan nasıl bir ağaca dönüşecek?

Haydi, Fidan Dik konusuna 1 yorum var

Yorum bırak

*

Bu HTML etiketlerini kullanabilirsiniz. <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>